Co symbolizuje tatuaż – Syrena

Syrena symbolizuje płodność, zmysłowość, uwodzicielstwo, siłę i moc wody, która jest przeciwieństwem do męskiego ognia. Jej rybi ogon jest symbolem obfitości i wigoru.

Znane są w większości kultur, od starożytności po czasy współczesne, od Europy przez Chiny, aż po Chile.
W mitologii greckiej uważane były za niebezpieczne i przebiegłe stworzenia, przedstawiane jako pół kobieta, pół ptak. Natomiast w mitologii rzymskiej wyobrażane były jako ryba z głową kobiety lub pod postacią pół kobiety, pół ryby.

Atergatis – bogini semicka, patronka księżyca to pół kobieta, pół ryba, uosabiała zakazaną, „niemoralną” kobiecość. Afrodyta – greckie bóstwo miłości wynurzyła się z morza. Celtowie bali się syren – uważali je za zwiastunki katastrof i burz morskich, radujące się zwabianiem w pułapki mężczyzn zahipnotyzowanych ich widokiem.
Kościół ochrzcił zarówno syreny, jak i ich kuzynki – nimfy wodne, mianem stworów, dzikich bestii a nawet demonów, twierdząc, że ich miejsce jest w piekle. W średniowieczu uważano je za pozbawione duszy, zdegradowane anioły, które podczas rebelii Lucyfera nie potrafiły się zdecydować, po której stanąć stronie i za to zostały zesłane na ziemię. Z czasem kościół stał się życzliwszy tym stworzeniom uznając, że syrena nieposiadająca duszy może ją zyskać wychodząc za mąż za chrześcijanina 🙂

Krzysztof Kolumb 9 stycznia 1493 roku zanotował w swoim dzienniku pokładowym: „..widziałem trzy syreny podpływające bardzo blisko statku”. Jednak rozczarowany ich wyglądem stwierdził, że nie są piękne, jak się powszechnie uważa, gdyż „..mają bardzo męskie twarze”.

Symbol Syreny

SYRENA