Co symbolizuje – Sowa

Sowa symbolizuje mądrość, inteligencję, rozsądek, ale także smutek, ciemność, samotność, melancholię. Kojarzona jest z intuicją, umiejętnością dostrzegania tego, czego inni nie widzą, wyjściem poza iluzję oraz symboliczną zapowiedzią zmian w życiu.

Sowa jest jednym ze zwierząt mocy, które łączy ze sobą mądrość i intuicyjną wiedzę. Jest zapowiedzią zmian życiowych, uczy dostrzegać subtelne znaki, jakie daje nam życie, pomaga odkryć życiowy potencjał i wrodzone umiejętności. Przypomina żeby być zawsze wiernym sobie i swojej wizji oraz dążyć do samorealizacji.

W dawnych czasach w Egipcie, Chinach, Indiach, Japonii, krajach Ameryki Północnej i Środkowej sowa uznawana była za była symbol śmierci. W kulturze etruskiej była atrybutem boga ciemności. Arabowie wierzyli, że niszczy wszystko co dobre, wartościowe i szczęśliwe. W kulturze chińskiej sowy utożsamiano z bogiem burzy, natomiast w Japonii ptaki te miały sprowadzać głód i zarazę. W obu tych krajach powszechny był też zwyczaj umieszczania figurek sów w domach. Miały stanowić ochronę przed chorobami, niedostatkiem i piorunami. W mitologii Majów sowy były symbolem boga śmierci i nocy, a Indianie wierzyli, że zapowiadają nadejście zimnego północnego wiatru.

Większość narodów Europy uważało, że zapowiadają one nieszczęście, a w gospodarstwie, w którym sowa założyła gniazdo można spodziewać się śmierci jego mieszkańców. Wyjątkiem są Ateny. Starożytni Grecy sądzili, że sowy są uosobieniem wielkiej inteligencji, rozsądku i mądrości, czyli cech pozwalających podejmować słuszne decyzje. Dlatego właśnie sowa stała się atrybutem bogini Ateny.

Niektóre plemiona Afrykańskie wierzyły, że sowy są posłańcami czarodziejów i czarownic, a mieszkańcy północno-zachodniej części Ameryki uważali je za przewodników prowadzących dusze do świata zmarłych. Pomagały one szamanom w nawiązywaniu kontaktu z duchami oraz w przechodzeniu ze świata materialnego do duchowego.

Co symbolizuje Sowa

TIME4TATOO - symbolika sowy