Co symbolizuje – Orzeł

Orzeł jest symbolem powietrza, niebios, słońca, dnia, odrodzenia, młodości, siły, nieustraszenia, zwycięstwa, natchnienia. Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości.

Wierzono, że jest początkiem wszechwładzy (Boga), Dnia Sądu, duszy, nieśmiertelności. Orzeł był wykorzystywany do oznaczania majestatu, chwały; szybkości, szczodrości, sprawiedliwości i cnoty. Może być atrybutem aspiracji i geniuszu, człowieka bystrego i zdolnego.

Bywa także kojarzony ze złem, zniszczeniem, niezgodą, łupiestwem, ogniem, pożarem i burzą. Synonim heroizmu, potencji męskiej, płodności, ojcowskiej surowości, opieki nad dziećmi. Jako najszybszy z ptaków łączony jest ze śmiałością i szybkością lotu.

Orzeł jest ptakiem dziennym, naturalnym przeciwieństwem sowy (ptaka śmierci i ciemności). Uznawany za powietrzny odpowiednik lwa wśród czworonogów, słoneczny wróg ryby (morze) i węża (Ziemia, świat podziemy).

Orzeł w ciekawostkach:

  • Orzeł uznawany jest za króla ptaków.
  • Oznaczany jako emblemat rzymskich sztandarów wojskowych – odznaka polowa legionów rzymskich.
  • Atrybut Zeusa i Jowisza, symbol św. Jana Chrzciciela.
  • W średniowieczu orzeł symbolizował ponowne narodziny i chrzest – przypisywano mu właściwości Feniksa.
  • Według Arystotelesa orzeł jest symbolem kontemplacji i duchowego poznania. Jung natomiast widzi w nim symbol ojcowski.

 

Orzeł uznawany jest za uosobienie dumy i siły. Bardzo charyzmatyczne stworzenie które w swoim działaniu często kieruje się moralnością. Przedstawiany by na totemach, jako symbol odwagi, złamania strachu.

Co symbolizuje Orzeł

2016-08-02 Orzeł