Co symbolizuje – Kwiat wiśni

W kulturach Azjatyckich kwiaty wiśni symbolizują szczęście, czystość, nadzieję oraz życie i jego ulotną naturę. Odzwierciedlają także dominację kobiecej osobowości i energię seksualną.

Piękne i szybko wzrastające kolorowe kwiaty wiśni reprezentują barwne, intensywne, pełne radości i szczęścia, ale krótkie życie. Natomiast owoc uosabia mądrość życiową i dojrzałe piękno. Mówi się też, że drzewko wiśniowe jest drzewem kochanków, a jego bliskość budzi miłość i tęsknotę, co wiąże się z delikatnością i urokiem kwiatu wiśni. Ogólnie wiśnia symbolizuje radość, wesołość i szczęście. Jednak w miłości oznacza najczęściej miłość niespełnioną, tęskną, smutną, bez nadziei, lecz wierną i oddaną.

W Japonii drzewo wiśni nazywane jest Sakurą. W mistyce tego kraju kwiat wiśni niesiony przez wiatr jest symbolem idealnej śmierci. Natomiast sam kwiat przez wielu mieszkańców interpretowany jest jako symbol miłości. Kwiat wiśni, bardzo szybko przekwita i traci płatki, dlatego stał się trafnym symbolem japońskiej estetyki, akcentującej ulotność piękna.

Sakura jest bardzo popularnym motywem w Japonii, m.in. malowano ją na samolotach, którymi latali kamikadze. Rząd Japonii w ten sposób stosował propagandę, że ich dusze odrodzą się w kwiatach. Jest to również bardzo popularne imię żeńskie, które chętnie nadawane jest japońskim córkom.

Kwitnienie wiśni to dla Japończyków co roku ważny moment w ich życiu. Z jednej strony rozmyślają wówczas o doczesności i przemijaniu, kruchości i niepewności jutra. Z drugiej strony – oznacza otwarcie nowego rozdziału w życiu.

Pierwsze piśmienne informacje o owocach wiśni pochodzą sprzed ok. 2.500 lat, a o ich uprawie pisali ok. 300 r. p.n.e. Grecy. W tamtych czasach wiśnia ceniona była ze względu na wysoką i dobrą jakość drewna. Uważa się, że wiśnie zostały sprowadzone do Europy. jedwabnym szlakiem i dopiero wtedy zadomowiły się na naszym kontynencie. Z Grecji, gdzie rozpoczęto ich uprawę przywędrowały wraz z Rzymianami ok. 100 r. p.n.e. do Brytanii, a stąd rozprzestrzeniły się już szybko po całej Europie. W Polsce wiśnie uprawia się od ok. X wieku, głównie dla przetwórstwa.

KWIATY WIŚNI

KWIATY WIŚNI