Co symbolizuje – Czaszka

Czaszka symbolizuje śmierć, kruchość życia, marność, przemijanie, niezniszczalność. Kojarzona jest także z odwagą, siłą, próżnością, pokonywaniem wroga i wszelkich zagrożeń oraz z nadchodzącymi zmianami.

Jest to jeden z najstarszych i najpotężniejszych symboli mężczyzny. Dlatego często wykorzystywany był do podkreślenia ich twardości, odwagi lub obojętności wobec śmierci i niebezpieczeństwa. Obecnie równie chętnie korzystają z niego panie, które z takich samych pobudek chcą upamiętnić ważny moment w ich życiu lub po prostu ozdobić ciało ciekawym wzorem.

Czaszka często reprezentuje śmiertelność poza śmiercią, czyli odrodzenie lub przejście do wyższej sfery zrozumienia i osiągnięcia jedności ciała i duszy.

W kulturach pierwotnych czaszki używane były do odwracania zła lub choroby. Natomiast noszenie czaszki miało zapewnić ochronę i dobre samopoczucie. W chrześcijaństwie czaszka jest atrybutem świętych: Franciszka z Asyżu, Marii Magdaleny, Hieronima i Romualda. Czaszka to emblemat Golgoty, której nazwa po aramejsku znaczy “miejsce czaszek”. W średniowieczu czaszka stanowiła przypomnienie o śmierci. W kulturze celtyckiej natomiast czaszkę uważano za siedzibę władzy i dom dusz.

Obecnie dla niektórych czaszki symbolizuje ochronę, siłę, moc, odwagę, mądrość, przetrwanie w trudnym
czasie, a nawet nieśmiertelność. Utrwalanie jej wizerunku ma na celu wywołanie strachu lub zmuszenie do większej ostrożności, uczczenie pamięci zmarłych, buntu lub jako czysta dekoracja.

Co symbolizuje Czaszka

TIME4TATTOO - Czaszka