Co symbolizuje – Błazen / Klaun

Błazen symbolizuje niewinność, ignorancję przez nieświadomość dobra i zła i czynienie obydwu. Oznacza dwoistość natury, smutek, ironię. Symbolizuje również rozdartego człowieka, humor i radość przez odwrócenie porządku społecznego.

Rolą błaznów było przez całą historię ludzkości odwracać przyjęty porządek społeczny do góry nogami i wnosić chaos – kontrolowany chaos – do uporządkowanego świata.

Błazen towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jeden z najstarszych błaznów, o jakich mówi historia, był pigmejem i występował przed dworem faraona z egipskiej Piątej Dynastii, około roku 2500 p.n.e.

Azteccy klauni zostali przywiezieni do Europy przez Corteza po podboju Ameryki Południowej. Yu Sze, błazen chińskiego cesarza Huang-Ti, uratował tysiące istnień ludzkich, kiedy w żartach wyperswadował swemu panu pomysł pomalowania Wielkiego Muru Chińskiego.

Według etymologii słowo clown pierwotnie oznaczało chłopa, rolnika, śmieszącego mieszkańca miasta, gbura i prostaka. W pokrewnych językach określenie to wywodzi się z pojęć określających takie idee, jak gruda ziemi, kloc, bryła, pień i pniak.

„Ludzkość – pisze Tom W. Boyd – nie toleruje chaosu, a jednak klowni sprawiają, że jawi się on jako konieczne dopełnienie ładu, nie zaś jego wróg (…).”

Co symbolizuje Błazen

2016-07-12 Błazen