Przyjmuje się, że średni czas gojenia tatuażu trwa 28 dni, tyle trwa pełna regeneracja naskórka. Obrzęk zranionej skóry znika zazwyczaj w ciągu pierwszej doby. Natomiast podrażniony naskórek złuszczy się w ciągu kilku dni.

Blizna to zmiana skórna, która jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej. Ponieważ zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej, nie każdą bliznę można tatuować. Do ozdabiania pigmentem kwalifikują się przede wszystkim te wygojone, czyli które mają już ok. 3 lat.

Tatuaż jest doskonałym rozwiązaniem do zamaskowania blizny i pozbycia się kompleksów. Jeżeli twoja blizna budzi wątpliwość udaj się do lekarza w celu konsultacji odnośnie braku przeciwwskazań do zabiegu.

Pieprzyki, szczególnie te wystające, nie mogą być tatuowane. Piegi i blizny zazwyczaj nie stanowią żadnego przeciwwskazania do zabiegu, jednak są to kwestie indywidualne.

Musisz mieć świadomość, że najważniejszą kwestią wpływającą na końcowy wygląd tatuażu jest jego higiena.
Oto kilka wskazówek jak zachować świeżo wykonany tatuaż w dobrej kondycji:

– CZYSTOŚĆ – tatuaż należy zachować w czystości, dlatego do czasu wygojenia nie należy dotykać go brudnymi rękami.

– NIE PRZESADZAJ Z MYCIEM – tatuaż nie powinien być nadmiernie moczony. Dlatego podczas długich kąpieli tatuaż powinien być należycie zabezpieczony.

– HIGIENA – tatuaż najlepiej przemywać wacikiem z niewielką ilością wody i osuszać papierowym ręcznikiem.

– NIE DRAP – powstrzymaj się choć swędzi. Nie zdrapuj też pojawiających się strupków, zejdą same.

– CHROŃ – dbaj o zabezpieczenie tatuażu przed uszkodzeniami mechanicznymi – obtarciami i obciążeniami – szczególnie gdy wzór wykonany jest na nogach lub rękach.

– NIE OPALAJ – nie wystawiaj tatuażu na słońce i nie korzystaj z solarium.

– PIELĘGNUJ – smaruj tatuaż cienką warstwą maści wspomagającej gojenie. Zawsze przed tym umyj dokładnie dłonie, żeby do rany nie przedostały się bakterie.

– NIE PIJ – alkohol osłabia system immunologiczny, zmniejszając aktywność białych krwinek. Osłabiony organizm gorzej znosi zabieg tatuażu i dyskomfort nim wywołany jest większy. Ponadto, skóra słabiej przyjmuje pigment i tatuator musi korygować miejsca, które już wypełniał pigmentem, co również powoduje zwiększone uczucie bólu. Po wykonanym zabiegu tatuażu, alkohol rozrzedzi krew i część barwnika zostanie wydalona ze skóry. Dlatego jeżeli chcesz mieć komfort podczas zabiegu, oraz tatuaż o intensywnym kolorze nie spożywaj alkoholu przez ok. 2-3 dni przed i po zabiegu.

Każdy kto zdecyduje się na czarny tatuaż powinien mieć świadomość, że tusz nigdy nie będzie czarny. Dlaczego? Odpowiedzią jest skóra, której cielisty odcień tłumi intensywność czarnej barwy i sprawia, że tatuaż przybiera odcień od szarości po niebieski.

Każdy z nas ma inną skórę inną gęstość i odcień. Te indywidualne predyspozycje sprawiają że u każdego końcowy efekt tatuażu jest inny. Są osoby u których tatuaż nawet lata po jego wykonaniu pozostaje niemal czarny, a u innych świeżo po wykonaniu przybiera odcień niebieski.

Blaknięcie tatuażu nie zależy od użytego pigmentu, ale od jego ekspozycji na słońce i predyspozycji skóry. W TIME4TATTOO stosowane są najwyższej jakości tusze, które zachowują swoje natężenie przez lata.

Powszechną praktyką jest zakrywanie tatuaży nowymi wzorami – robienie tzw. coverów. Jest to zabieg wymagający więcej doświadczenia i umiejętności od tatuatora, dlatego zastanów się dobrze nad wyborem tej właściwej osoby. W TIME4TATTOO możesz zobaczyć wykonane covery i sam ocenić efekt.

Wykonywanie tatuażu podczas ciąży, jak również w okresie karmienia piersią nie jest wskazane.

Uczulenia na tusz są bardzo rzadkie. Jeśli już się zdarzają to na czerwony i fioletowy pigment.

Jeśli masz wątpliwości i chcesz się sprawdzić zanim wykonamy Ci tatuaż, umożliwiamy odpłatne wykonanie testu, który polega na wkłuciu igły w barwnikiem w skórę, w mało widocznym miejscu. Taki znacznik pokaże czy jesteś uczulony.

Jeśli okazałoby się, że jednak Twoja skóra źle znosi barwnik, warto udać się do dermatologa na konsultację, spisać składniki uczulającego barwnika i sprawdzić na dokładnie jest się uczulonym. Przyda Ci się to chociażby po to, aby wiedzieć jaki lek zażywać, gdyby uczulenie wystąpiło ponownie.

– Wyśpij się – zmęczony organizm słabiej absorbuje pigment, a dyskomfort zabiegu jest większy.

– Zjedz coś – nie zalecane jest wykonywanie zabiegu na czczo.

– Spożywaj pokarmy bogate w rutynę – związek ten poprawia przepływ krwi w mikronaczyniach i sprawia, że są mniej kruchliwe, przez co zmniejsza ewentualne krwawienie.

Pewnie nie raz słyszałaś o tym, że tatuaż boli. Nie sugeruj się tym, bo każdy inaczej odczuwa ból i jego intensywność. Zależy to m.in. od stanu zdrowia, wypoczęcia organizmu oraz progu odporności danej osoby.

Faktem jest, że każdy tatuaż powoduje dyskomfort, a mitem natomiast że każdy boli. Są miejsca na ciele, w których wykonywanie tatuażu jest bardziej dokuczliwe niż w innych, jednak jest to sprawa indywidualna.

W studiu tatuażu TIME4TATTOO dysponujemy szerokim przekrojem bezpiecznych i skutecznych środków znieczulających, które pozwalają radzić sobie z uciążliwościami zabiegu. Pracujemy także nowoczesnymi maszynkami do tatuażu, dzięki którym zabieg jest bardziej komfortowy. Dlatego zanim wyrobisz sobie zdanie na temat bólu – przekonaj się sam.

Każdy tatuaż boli, bo skóra nakłuwana jest igłą. Co prawda nowoczesne maszynki i igły zmniejszają dyskomfort, ale nie likwidują go całkowicie.

Reakcje organizmu są indywidualne i wbrew powszechnej opinii nie zależą od miejsca, które jest nakłuwane.