7 najczęstszych powikłań po zabiegu tatuażu

Salon i wzór wybrane, termin umówiony – do wymarzonego tatuażu zostało już tak niewiele. W takiej chwili nie myślimy, że coś może pójść nie tak. Reakcje uczuleniowe, stan zapalny, bliznowce, infekcje bakteryjne i wirusowe – to możliwe powikłania po źle wykonanym tatuażu. Jak w porę poznać, że dzieje się coś niedobrego? Jak się uchronić przed groźnymi powikłaniami i nie rezygnować z marzenia?
Czy decydując się na wykonanie tatuażu zastanawiałeś się nad tym, że jest to zabieg o znamionach zabiegu medycznego? Tatuator podczas pracy przerywa ciągłość skóry, a to rodzi konkretne konsekwencje. Te chciane
to oczywiście tatuaż, który powstaje w ten sposób. Natomiast te niechciane to powikłania, które mogą się
pojawić gdy oddamy się w ręce nieprofesjonalnego tatuatora.

Powikłania po tatuażu niezależne od tatuatora 

1.    Stany zapalne – Częstym objawem po wykonaniu zwłaszcza dużych tatuaży jest stan zapalny. Jest to reakcja organizmu na barwnik, który traktuje jako ciało obce. Przy długich, całodziennych sesjach może nawet wystąpić stan podgorączkowy, który powinien ustąpić następnego dnia. W dniu zabiegu należy być zdrowym  i wyspanym, a pozwoli to organizmowi szybciej uporać się z ewentualnym stanem zapalnym.

2.    Migracje tuszu – Migracje pigmentu zdarzają się niezwykle często i nie zależą od stopnia profesjonalizmu tatuatora. To wynik reakcji systemu immunologicznego na barwnik, dlatego w trakcie gojenia się tatuażu i regeneracji naskórka może wypłynąć nawet do 40% tuszu.

3.    Alergie  – Po wykonanym tatuażu może wystąpić także uczulenie na składniki zawarte w pigmencie.
Ponieważ producenci barwników nie informują szczegółowo o składzie produktu, nie można wcześniej w 100%
wykluczyć wystąpienia reakcji alergicznej. Można natomiast zniwelować prawdopodobieństwo jej wystąpienia
używając pigmentów znanych producentów. Warto wybierać sprawdzone, renomowane studia tatuażu, które nie oszczędzają na jakości.

Powikłania po tatuażu zależne od tatuatora
4.    Ostry stan zapalny – Jednym z najbardziej nieprzyjemnych powikłań po zabiegu tatuażu jest ostry
stan zapalny, do którego dochodzi w wyniku zbyt mocnej i głębokiej pracy igłą w skórze. Objawem, który powinien zaniepokoić każdego jest mocne pieczenie i obrzęk tatuażu, san ropny lub podejście pod naskórek płynu surowiczego.

5.    Blizny przerostowe i bliznowceCzęsto bagatelizowanym powikłaniem po nieprawidłowo wykonanym zabiegu tatuażu są blizny przerostowe i bliznowce, które powstają w wyniku zbyt mocnej i szybkiej pracy igłą  w skórze Wiele osób chodzi później z wystającymi, wypukłymi i nieestetycznymi tatuażami, które zamiast zdobić
szpecą. Ale to nie wszystko, bo skrajną konsekwencją źle wykonanego zabiegu np. w okolicy stawu jest upośledzenie jego funkcji, przez tworzące się przykurcze. – wyjaśnia Patryk Walęga, właściciel studia tatuażu artystycznego Time4Tattoo.

6.    Infekcje wirusowe – Zdecydowanie najniebezpieczniejszymi powikłaniami po zabiegu tatuażu są infekcje wirusowe. Dochodzi do nich w wyniku złej higieny stanowiska pracy lub narzędzi. Najgroźniejsze  to zarażenie wirusem HCV lub HIV. Są to choroby nieuleczalne, które zbyt późno zdiagnozowane mogą doprowadzić do spustoszenia w organizmie.

7.    Infekcje bakteryjne skóry – Dodatkowo, zła higiena stanowiska pracy i narzędzi niesie za sobą ryzyko groźnych infekcji bakteryjnych skóry. W skrajnych przypadkach może dojść do zarażenia gronkowcem, paciorkowcem, liszajcem zakaźnym, niesztowicą czy łupieżem rumieniowym.