Co symbolizuje tatuaż – znaczenie tatuaży Jaja

Jajo jest ważnym symbolem dla człowieka od tysięcy lat. Nam kojarzy się przede wszystkim z konsumpcją, ale nie zawsze tak było.

W wielu kulturach wskazuje się na wspólny rytm jaja ze światem, słońcem, płodnością i zmartwychwstaniem. Było uważane za znak powrotu wiosny, odrodzenia sił witalnych, uwalniania leczniczej magii, symbol zdrowia i życia, miłości, bezpieczeństwa oraz opieki. W kształcie owalu zamknięta była nadzieja na odradzanie się życia.

U Słowian jajko związane było z kultem boga słońca – było symbolem solarnym, nowego życia.Uważane było również za swego rodzaju talizman zabezpieczający przed złem, czarom i złym mocom, dlatego używane było w licznych obrzędach wiosennych, ku czci zmarłych, ale także w tych uzdrawiających.

W wyobrażeniach wielu ludów pierwotnych wszechświat był monstrualnym jajem, które uformował wszechmocny i niewidzialny Bóg. Najbardziej znanymi mitami przedstawiającymi świat w postaci kosmicznego jaja są mity egipskie. Według nich, w czasach gdy panował chaos osiem bóstw stworzyło kosmiczne jajo, z którego wykluł się Ptak Światłości.

Jaja umieszczane były też w grobowcach egipskich i rzymskich jako symbol nadziei powrotu do życia. Również w kulturze chrześcijańskiej, zwłaszcza w prawosławiu, w Wielkanoc składano przy grobach pisanki, dzieląc się w ten sposób z przodkami radością ze zmartwychwstania.