5 ciekawostek na temat tatuażu, o których jeszcze nie wiesz

Jak wynika z najświeższych badań niemal co dziesiąty Polak w wieku między 15 a 50 rokiem życia posiada tatuaż, a prawie co trzeci chciałby go mieć. Jednak zanim ty zaczniesz rozważać ozdobienie swojego ciała kolejnym tatuażem poznaj pięć ciekawych informacji, o których warto wiedzieć.

Magiczne 28 dni

28 dni, tyle dokładnie według badań trwa regeneracja naskórka. Naskórek składa się z wielu warstw, ale dla procesu odbudowy kluczowa jest podstawowa, inaczej zwana rozrodczą, w której powstają nowe komórki.

Po zabiegu tatuażu obrzęk zranionej skóry znika zazwyczaj w ciągu pierwszej doby. Natomiast podrażniony naskórek złuszczy się w ciągu kilku dni.

Rutyna na niekrwawienie

Według definicji, tatuaż jest formą modyfikacji ciała, polegającą na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej, aby na stałe zmienić pigment skóry. Z technicznego punktu widzenia podczas zabiegu maszynka do tatuażu przebija warstwy naskórka i kotwiczy pigment. Taka ingerencja może skutkować krwawieniem w przypadku bardzo delikatnych mikronaczynek. Żeby temu zapobiegać spożywaj pokarmy bogate w rutynę – związek ten poprawia przepływ krwi w mikronaczyniach i sprawia, że są mniej kruchliwe. Rutyna jest najbardziej powszechnym flawonoidem i występuje m.in. w cytrusach, cebuli, pomidorach, marchwi, batatach, jagodach i winogronach. Zalecana dzienna dawka to 12mg, którą dostarczysz organizmowi zjadając m.in. 50 dag wiśni.

Wazelina zmusza do regeneracji

Wazelina jest jedynym związkiem, który naturalnie regeneruje naskórek przez okluzje. Ma unikalne właściwości, dzięki czemu m.in. zmniejsza ryzyko utraty wody z naskórka i tworzy naturalną warstwę ochronną. Nakładając ją na świeży tatuaż masz pewność, że twoja skóra szybciej się zregeneruje i pozostanie odpowiednio nawilżona. Musisz pamiętać jednak o tym, żeby stosować ją maksymalnie do 3 dni. Dłuższe używanie zatyka pory i nie pozwala skórze oddychać.

Nie można tatuować pieprzyków

Pieprzyki, szczególnie te wystające, nie mogą być tatuowane. Natomiast piegi i blizny zazwyczaj nie stanowią żadnego przeciwwskazania do zabiegu, jednak są to kwestie indywidualne.

Kolor pigmentu zależy od skóry

Ostateczny kolor tatuażu zależy od koloru i gęstości skóry właściciela. Dlatego u jednych osób tatuaż jest czarny, a u innych świeżo po jego wykonaniu przyjmuje kolor szaro-niebieski. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nas jest inny i ostateczny efekt zabiegu zależy od indywidualnych preferencji ciała i reakcji obronnej organizmu, który zabezpiecza się przed obcą substancją.

Bez tytułu

 

 

 

Cały artykuł dostępny jest na BeautyBook

http://beautybook.pl/prasa/5-ciekawostek-na-temat-tatuazu-o-ktorych-jeszcze-nie-wiesz/